Jó pályán jó eredmények

A legjobb magyar eredményt a VEDAC futója, Minczér Albert érte el, de helytállt a versenyben Szögi István és Tóth Áron is.

Három veszprémi atléta képviselte Magyarországot a hazai rendezésű 19. Spar Mezeifutó Európa-bajnokságon, Szentendrén. Szögi István és Tóth Áron a juniorok mezőnyében, Minczér Albert a felnőttek között állt rajthoz. Tóthné Stupián Anikó tanítványai megállták a helyüket az erős mezőnyben.

Minczér Albert

Csípős hidegben, havas pályán, napsütésben versenyeztek a Szabadtéri Néprajzi Múzeum területén december 9-én az EB indulói. A körülményekhez képest jól futható pályán megrendezett kontinens bajnokság eseményei percnyi pontossággal követték egymást.

A Szentendrén rajthoz állt több mint ötszáz atléta hat számban döntötte el a bajnoki címek, helyezések sorsát – az értékelhető csapatok száma nyolcvan volt. A felnőttek futamait a férfiaknál az olasz Andrea Lalli, a nőknél a címvédő ír Fionnuala Britton nyerte.

A 92 férfi indulóra az erősödő szélben közel tíz kilométer (9,88 km) várt, a mezőnyben ott volt a címvédő belga Atelaw Bekele és a kilencszeres bajnok ukrán Szerhij Lebid is. Lallit végül sem ők, sem a többiek nem tudták igazán megszorítani, fölényes diadalt aratott.

A csapatversenyt a spanyolok nyerték. Az olasz futó az első atléta, aki a junior és az U23-as mellett a felnőtt kategóriában is EB-győzelmet aratott. Legjobb magyarként Minczér Albert A 29. helyen végzett.

„- Nem volt előzetes taktika – mondta közvetlenül a befutás után az eddigi legjobb mezei EB helyezését elérő veszprémi atléta. – Az elejétől megpróbálni az éllel együtt menni, ez volt. Aztán meglátjuk mi lesz belőle. Ez lett belőle.” Bene Barnabás az 51. helyen végzett.

A nők 8050 méteres versenyén az ír Fionnuala Britton jó hajrával, két másodperccel győzött a portugál Dulce Felix, s hárommal a holland Adrienne Herzog előtt. Britton két aranyéremmel távozott Szentendréről, mivel a csapatversenyben is ír győzelem született.

A mezőnyben két magyar induló volt, Erdélyi Zsófia 40., Papp Krisztina 43. lett. A mezei EB négy utánpótlás futamában több magyar fiatal is indulási lehetőséget kapott. A junior csapatok tagjai közül legjobb helyen Király István/53. és Kószás Kriszta/65. ért célba. A VEDAC futói közül Szögi István a 71., Tóth Áron a 80. helyen zárt.

Szögi István és Tóth Áron
Fotó: Tóth Lili

Az U23 korúak között Dani Áron a 64. helyet érte el. A női mezőnyben Czebei Réka képviselte a hazai színeket/42. hely.

A jól megrendezett közel ötórás program felvonultatta a mezei futás minden fizikális és akarati szépségét és a szakemberek számára a levonható tanulságokat.

Mezei EB – 2012 / Győztesek és a magyarok eredményei

Férfiak felnőtt, egyéni, 9,88 km, Európa-bajnok: Andrea Lalli (Olaszország) 30:01 p
2. Hassan Chahdi (Franciaország) 30:11 - 3. Daniele Meucci (Olaszország) 30:13
...29. Minczér Albert 31:09 - ...51. Bene Barnabás 31:35
...78. Józsa Gábor 34:24 - ...80. Faldum Gábor 35:01
...82. Horváth György 35:38
csapat, Európa-bajnok: Spanyolország 35 pont
2. Nagy-Britannia 38 - 3. Olaszország 63