Tornaterem a nappaliban
Egészséges tévézés
Első gyakorlat: kapcsoljuk be a tévét. Második gyakorlat: tegyük be Rubint Réka DVD-jét, és máris kezdetét veheti egy hatékony, személyre szabott edzés! Hiszik vagy sem, még ülve is lehet a szervezetünk számára hasznos, jótékony munkát végezni. A mozgással foglalkozó cikkek írásakor létezik egy kimondatlan törvény, miszerint kerüljük a tévével kapcsolatos kifejezéseket. Ennek ellenére most mégis azt mondjuk, hogy tévézés közben remekül lehet szórakozni a kézerősítő gumigyűrűvel, amely helyreteszi az irodai munkától koptatott ízületeket, sőt még az alkar izmait is megdolgoztatja. Tovább fokozva a renitens írói magatartást, azt sem szégyelljük leírni, hogy kiválóan lehet tévézni akkor is, ha nem a süppedős fotelben ülünk, hanem egy fitball van alattunk. Ez a hatalmas labda, miután állandó mozgásban van, folyamatosan tornáztatja a gerincet. A porckorongokra körkörösen csaknem azonos nagyságú erők hatnak – a labda apró gördülései és a rajta ülő ember mozgásai ezen erők nagyságát kismértékben növelik-csökkentik. Ezáltal megvalósul a porckorongok álladó „masszírozása”.
Egyszerű gépek
Ami régebben csak fitnesztermekben volt elérhető, az ma már könnyedén előkapható a gardróbból, felállítható a szoba közepén, és máris kezdődhet az edzés. Miről is szóltak a fenti mondatok? Például a ferdepadról, amelynél egyszerűbb és hatékonyabb eszközt elképzelni is nehéz. A kis helyen tárolható, összecsukható sportszer segítségével különböző nehézségű és intenzitású felüléseket végezhetünk. A skála a teljes felüléstől (értsd: az állunkkal szinte megérintjük a térdünket) a hasprésig terjed. Utóbbi esetben csak addig visszük a felülés mozdulatsorát, amíg éppen érezni kezdjük hasfalunkban a szorító fájdalmat. Kellemesnek nem neveznénk, viszont rendkívül hatékony (strandszezon előtt pedig kifejezetten ajánlott). A pad meredekségével együtt a gyakorlatok nehézségi foka is állítható. Hasonlóan egyszerű eszköz a trambulin, más néven gumiasztal. Az 1-3 méter átmérőjű acélkeretben kifeszített speciális gumiból kialakított ugrófelület akár 500 kg-ot is elbír. A gumiasztal használatával elsősorban nem az izmokat lehet fejleszteni (bár a lábak mellett a felsőtest is alaposan kiveszi részét a munkából), hanem a ruganyosságot és az egyensúlyérzéket lehet pozitív irányba befolyásolni. Egy pillanatig sem szabad kétségbe vonni, hogy ez az eszköz komoly sportszer, a profi változat a 2004-es athéni olimpia óta része a programnak.
Az otthoni edzés eredményeképpen szinte kívánni fogod a napi edzést, folyamatos fejlődésed motivációt ad az élethez és számos kedvező élettani hatásán keresztül egészségesebbé válsz:
1. A szívműködés erősödik, javul a vérnyomás, a test vérrel és oxigénnel való ellátottsága.
2. Növekszik a vér térfogata.
3. Javul a tüdőkapacitás, a vér oxigénnel való telítődése és a szén-dioxid leadása.
4. Javul a közérzet, fejlődik az állóképesség.
5. Csökken a test százalékos zsírtartalma.
6. Csökken a feszültség és stresszérzékenység, erősödik az immunrendszer
Ötleteket a mozogni vágyóknak a Hajraegeszseg.hu-n olvashatsz.